Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy wypełniany przy kawie
zanim wbijesz łopatę

Decyzja o warunkach zabudowy – jak to zrobić?

Jeżeli twoja działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (w skrócie MPZP) będziesz musiał (musiała) wystąpić o Warunki Zabudowy. Procedura jest prosta, choć warto znać podstawowe zasady wypełniania wniosku. Oczywiście, jak to z samorządami bywa – każdy rządzi się swoimi prawami i działają różne sformułowania.

Po co mi te warunki?

Tak się zdarzyło, że nasi prawodawcy postanowili ustanowić pewne zasady zapewniające „ład przestrzenny i zrównoważony rozwój”. To cytat z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tu znajdziesz oryginał). Wskutek tego nie można sobie stawiać na działce czegokolwiek. Trzeba natomiast podporządkować się wytycznym MPZP. Jeżeli takie opracowanie nie obejmuje twojej działki, trzeba będzie wystąpić o warunki zabudowy.

Po prostu bez tego nic nie zbudujesz.

Proces krok po kroku

Wypełnianie decyzji o warunkach zabudowy krok po kroku

Gdzie to załatwię?

Aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy musisz udać się najpierw do starostwa powiatowego. A tam należy poprosić o mapę zasadniczą. I to nie byle jaką, a taką, która obejmie twoją działkę (lub jej część) oraz 3 szerokości frontu działki z prawej i 3 szerokości z lewej. Jasne?

Mapa zasadnicza nie jest darmowa. W zależności od formatu zapłacisz za nią kilkadziesiąt złotych.

Później z mapą i wnioskiem (o którym przeczytasz dalej) udaj się do urzędu gminy.

Czego potrzebuję?

Już masz mapę zasadniczą. Brakuje wniosku. Zazwyczaj urzędy mają swoje druki, które należy wypełnić. Nie martw się, to co trzeba wypełnić zasadniczo się nie różni. Co wpisać? Czytaj dalej 😉

Jak wypełnić wniosek?

Skoro trafiłeś na bloga o budowie domu, zakładam, że wypełniamy wniosek „dla inwestycji polegającej na budowie domu jednorodzinnego wolnostojącego”. No i już pierwsza rubryczka wypełniona!

Adres – prosta sprawa. W razie wątpliwości spójrz na swoją mapę zasadniczą 😉

Obecny sposób zagospodarowania i istniejąca zabudowa. To co jest – to widać. I to trzeba wpisać. Budynki gospodarcze, mieszkalne lub ich brak. A sposób zagospodarowania masz na mapie:

B – działka budowlana (dodaj mieszkalnictwo, handel, usługi lub inne)

S – sad

Lz – teren zalesiony

Ls – las (najpierw trzeba odlesić taką działkę)

R – działka rolna (taką działkę trzeba najpierw odrolnić)

Teraz piszesz co planujesz. Jeśli masz już projekt, wystarczy wpisać jego parametry. Jeśli jeszcze go nie masz, to warto zostawić sobie pewien margines na wybór. I jest kilka sposobów wpisywania wielkości:

  • maksymalnie… wystarczy znać wymiary, których nie chcesz przekroczyć;
  • +/- 10 % tu dajemy sobie 10% skrócenia lub wydłużenia budynku;
  • od – do – dokładnie określamy jakich wymiarów chcemy się trzymać.

Przy rubrykach dotyczących innych budowli wpisz: „nie dotyczy”.

Orientacyjne zapotrzebowanie na media – dla wody przyjmij 110 – 140 l na mieszkańca. Ścieki to 95% ilości wody.

Rok przystąpienia do realizacji – twoja decyzja 😉

I ostatnia rzecz to dokładne adresy właścicieli sąsiednich działek. Jeśli dopiero kupiłeś (kupiłaś [kupiliście;)]) działkę może to być problematyczne. W takim razie to pierwsza okazja na poznanie sąsiadów.

Ile to będzie trwało?

Można założyć, że uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy zajmie ok. 3 miesiące.

Tutaj sprzedam Ci poradę przyspieszającą proces, jeśli oprócz decyzji na cele budowy musisz ją zdobyć w celu podziału działki. Jeżeli oznaczysz we wniosku na podział granice działki po podziale, jest szansa, że nie będzie konieczne powtórne składanie wniosku. Warto w tym przypadku poprosić o wrysowanie granic na mapę zasadniczą geodetę, który będzie dzielił działkę. W takim przypadku urzędy gminy często akceptują takie decyzje o warunkach zabudowy wraz z dokumentem podziału. I voila – właśnie zaoszczędziliśmy 3 miesiące oczekiwania!

I gotowe!

A jak było u Ciebie – działkę obejmował MPZP czy przyda się mój poradnik?